POSTANOWIENIE O ZABEZPIECZENIU ALIMENTÓW. I CO TERAZ?
Dostałaś / dostałeś postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na dziecko.
I co teraz?
I. Po pierwsze - zapamiętaj, że postanowienie takie jest natychmiastowo wykonalne - tj. rodzic zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko powinien regulować wskazaną wysokość alimentów od dnia wydania postanowienia - i to niezależnie czy się z nim zgadza czy też nie!
II. Po drugie - zastanów, się czy zgadzasz się z wysokością alimentów zasądzonych od ojca/matki?
Jeśli TAK - Super! nic nie musisz robić.
Jeśli NIE - Trzeba je zażalić!
1. W pierwszej kolejności musisz złożyć do sądu wniosek o sporządzenie uzasadnienie postanowienia i doręczenie go na Twój adres. Masz na to 7 dni - liczone od dnia ogłoszenia postanowienia - jeśli miało miejsce na rozprawie albo od dnia odbioru drogą pocztową.
Pamiętaj o opłaceniu wniosku - 100 zł - przelewem na rachunek bankowy sądu (z powodzeniem znajdziesz go na każdej stronie internetowej "Twojego" sądu)
Jeśli chciałbyś uzyskać BEZPŁATNY WZÓR wniosku o uzasadnienie, który pomoże Ci w sprawniejszym jego sporządzeniu - zapraszam do kontaktu poprzez adres e-mail: kancelaria@adwokatzysk.pl
2. Gdy już otrzymasz postanowienie z uzasadnieniem - możesz składać zażalenie.
termin? - tu również masz termin 7 dniowy od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem
do kogo? - do sądu, który wydał postanowienie
opłata? - 30 zł - jednak zgodnie z przepisem 25 b ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - opłata uiszczona za wniosek o uzasadnienie ulega zaliczeniu na poczet tego wniosku - zatem już nie płacisz :)
treść? - wskazujesz, że:
a. nie zgadzasz się z wysokością alimentów,
b. ile jesteś w stanie płacić,
c. dlaczego się nie zgadzasz.
Powinieneś to szczegółowo uzasadnić, możesz przytoczyć dowody, które wykażą Twoja sytuację finansową oraz sytuację drugiego z rodziców, a także koszty utrzymania dziecka.
Życzę powodzenia! :)
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu poprzez:
Komentarze
Prześlij komentarz